Mít ho tak doma!

Chov tohoto krasavce patří mezi ty náročnější. Potřebuje speciální terárium, teplotu, vybavení i potravu. Je to velmi citlivé a statné zvíře. Jeho exotická krása vás uchvátí a vztah, který s ním můžete mít, je až překvapivý.
Musíte ale počítat s tím, že o něm musíte dost vědět. Když ale dodržíte vše, co máte, není důvod se bát, že je to nezvladatelné zvíře. To lidi jsou ti, co dělají chyby a je jen na vás, abyste se naučili jim předcházet a když už nastanou, tak je rychle odstranit.
Jeho původní domovinou jsou bažinaté kraje, savany a mořská pobřeží. Nejvíce si ale lebedí v tropických pralesích.
leguán na kameni
Jak vypadá
Jeho velikost se pohybuje mezi 100 – 200 cm, váží až 4 kg.
Potrava
Je to jako u lidí. Buď mu něco chutná, nebo ne. Důležité je, abyste ho nepřekrmovali tak, že se stane obézním. Proto je dobré dávat mu pampelišku a v zimě granule pro leguány, které zkombinujete s čínským zelím a budete vědět, že je vše v pořádku. Ale i tak potřebuje dostatek pohybu.
Potravu jim opravdu musíte hlídat. Vyhýbejte se nabídce živočišných bílkovin. Problém je, že leguán živočišné bílkoviny miluje, ale jako chovaný doma je těžko zpracovává a nedokáže potravu bezpečně strávit. Když neodoláte, tak mu nastoupí orgánová dna a bohužel, na to zvíře zemře. V organismu se mu bude ukládat kyselina močová, která způsobí dysfunkčnost některých orgánů a bude mít obrovské bolesti.
Ale i rostlinný tuk je pro něj nebezpečný. Protože ten si bude vytvářet i ze salátu jako je pampeliškové listí. Hlavně listí nenoste od silnic, z míst, kde dochází k postřikům nebo z míst, kde je jistota kontaminace psí močí.
Misku se žrádlem jim dávejte do větví, protože oni neradi slézají na zem. Rádi si dají i banán, kukuřici, chřest, ale v přiměřené míře.
dospělý leguán
Terárium
Leguán potřebuje velký prostor do výšky. Velmi brzy se naučí vracet se do něj. Mláděti mezi 12 – 18 měsíci stačí o velikosti 60x50x80cm, ale tříletý tvoreček už potřebuje 100x60x100cm. Pro pohlavně dospělého jsou minimální rozměry 200x100x200 cm. Pohlavně dospělí jsou kolem 3. roku.
Ale každá velikost musí mít propracovaný systém, kde do horní a dolní části cirkuluje čerstvý vzduch, ale zároveň nevytváří průvan. Proto se větrací mřížky nemůžou umístit proti sobě.
Jako podestýlka může v podstatě sloužit cokoliv. Někdo nechává přirozený vzhled, jiní vysypávají dna čistou hlínou bez chemických úprav. Další dávají rašelinu, písek či lignocelu. Pozor, potrava nesmí přijít do kontaktu se substrátem, protože pozření i trochy substrátu vyvolá u leguána zažívací potíže.
Voda
Milují vodu. Potřebují nádrž, kde se můžou cachtat, ale i pít. Její teplota by měla být mezi 20 – 25°C. Terárium se musí denně rosit a v horkých dnech a během svlékání kůže i 2x denně.
Osvětlení
Světlo a teplo jim v podobě žárovek pomáhá nastartovat organismus a teplota pod nimi musí přesahovat i 40°C po dobu 8 -10 hodin denně. Okolní teplota se pohybuje kolem 30°C, v noci 20 – 25°C.